Robot sprzątający w domu – czy warto?
Praktycznie w każdym sklepie z AGD trafimy na ekspozycje robotów sprzątających – automatycznych bezprzewodowych odkurzaczy. O ile wcześniej były traktowane jako produkty ekskluzywne i drogie o tyle teraz ceny mocno spadły i wszyscy producenci mają je w swojej ofercie. Jednak czy warto kupić robota sprzątającego do mieszkania i czy sprawdzi się w domu jednorodzinnym?
Sposób działania robota sprzątającego
Roboty sprzątające są elektrycznymi pojazdami na baterie, które posiadają moduły sprzątające często nazywanymi odkurzaczami bezprzewodowymi. Dzięki wyposażeniu w specjalne czujniki mogą samodzielne sprzątać pomieszczenie, całe mieszkanie lub dom. Każdy z producentów opracował swoje rozwiązanie dotyczące technologi zbierania zanieczyszczeń oraz poruszania się po pomieszczeniu. To połączenie tych dwóch elementów decyduje o skuteczności robota w walce z kurzem w domu.
Czujniki zbliżeniowe – losowe poruszanie po pomieszczeniu
Pierwsze roboty sprzątające korzystały z wbudowanego algorytmu, który prowadził je po pomieszczeniu w oparciu o dane zbierane z czujników zbliżeniowych. To za ich sprawą urządzenie omijało przeszkody na swojej drodze i mogło posprzątać całe pomieszczenie. Jednak ten sposób poruszania się ma swoje wady, gdyż urządzenie potrzebuje znacznie więcej czasu na uporanie się z porządkami w domu. Dodatkowo w przypadku mieszkania lub dużego pomieszczenia z wieloma meblami może nie starczyć naszemu inteligentnemu odkurzaczowi czasu na wszystko w jednym cyklu sprzątania. Zazwyczaj jest to od 1 do 2 godzin, po tym czasie urządzenie musi się ponownie naładować.
vSLAM – inteligentne poruszanie po mieszkaniu
vSLAM (ang. visual Simultaneous Localization And Mapping) czyli technologia wizualnego lokalizowania i mapowania przestrzennego pozwala naszemu robotowi na przygotowanie dokładnej mapy każdego pomieszczenia w naszym mieszkaniu oraz sprawne poruszanie się po nim. Dzięki temu proces sprzątania jest znacznie szybszy i dokładniejszy. Jeżeli podłączymy robota do domowej sieci WiFi i ściągniemy aplikacje na nasz telefon będziemy mogli śledzić proces sprzątania na żywo lub sprawdzić w archiwum jak nasz domowy przyjaciel sobie radził ze sprzątaniem.
Plan pracy dla robota sprzątającego
Jedną z największych zalet robotów sprzątających jest możliwość zaprogramowania ich pracy na cały tydzień. Dzięki temu mogą posprzątać mieszkanie podczas naszej nieobecności. Możemy ustawić harmonogram porządków od poniedziałku do piątku i wracać z pracy do odkurzonego mieszkania, a w weekend poświęcić czas na coś przyjemniejszego. Jeżeli dodamy do tego aplikację, która pozwala na zdalne uruchomienie sprzątania, a w przypadku technologii vSLAM nawet na skierowanie do wybranego pomieszczenia, już nigdy nie będziemy martwili się o okruszki w kuchni czy piasek w przedpokoju.
Tu nie wolno sprzątać – ograniczenia dla robota sprzątającego
Każdy kto chociaż raz odkurzał mieszkanie wie, że są miejsca które musimy omijać. Podobnie jest w przypadku robotów sprzątających, ponieważ producenci wyposażyli je w taką możliwość. Jest to realizowane na wile sposobów – pasków magnetycznych, bezprzewodowych sygnalizatorów lub wykluczenia obszaru w aplikacji.
Eksploatacja robota sprzątającego
Najefektywniejszym sposobem wykorzystania robota sprzątającego jest jego codzienna eksploatacja. Ten sposób zalecają producenci z uwagi na skuteczność robota, który analizuje stopień zabrudzenia podłogi i na tej podstawie określa ja długo będzie odkurzał dane miejsce. Jeżeli będziemy robili to sporadycznie, to zwyczajnie naszemu bezprzewodowemu odkurzaczowi nie staczy energii w akumulatorze na posprzątanie całego mieszkania. Skoro mamy korzystać z odkurzacza codziennie to ile to będzie nas kosztowało w rachunkach za prąd i czy będziemy mogli wyrzucić nasz przewodowy odkurzacz?
Przygotowanie odkurzacza bezprzewodowego do pracy
Kupując robota sprzątającego warto pamiętać, że nie zrobi on wszystkiego za nas. Nie posprząta bałaganu z podłogi: nie wrzuci skarpetek do kosza na pranie, nie pozbiera kabli, gazet i zabawek z podłogi. Aby robot mógł sprawnie pracować musimy najpierw przygotować mieszkanie do sprzątania. Wystarczy uruchomić go dwa lub trzy razy pod nadzorem aby sprawdzić co mu przeszkadza, a co powinniśmy zabezpieczy. W pewnym sensie robot może pomóc nam w utrzymaniu porządku na podłogach. Wystarczy, że raz zostawimy przewód od ładowarki, ulubioną skarpetkę lub gazetę na podłodze aby już nigdy tego nie zrobić 😉 Nie powinniśmy obawiać się o meble, krzesła i stoły. Roboty doskonale między nimi manewrują. Podobnie jest ze schodami i dywanami. Robot posiada czujniki, które go ostrzegą przed spadnięciem ze schodów oraz uruchomią specjalny tryb pracy do odkurzenia dywanu czy wykładziny.
Czego wymaga robot sprzątający
W zdecydowanej większość modeli robotów sprzątających będziemy musieli raz w tygodniu poświecić mu 15 minut. Mniej więcej tyle czasu wymaga opróżnienie zbiornika na kurz i przetarcie czujników. Raz w miesiącu powinniśmy oczyścić koła, szczotki, filtry itp. To nie powinno zając nam więcej czasu niż 15-20 minut. Podobnie jak w przewodowych odkurzaczach po jakimś czasie będziemy musieli wymienić filtry oraz inne materiały eksploatacyjne. Powinniśmy kierować się wskazaniami producentów ale z dozą zdrowego rozsądku. Nie warto wpędzać się w koszty jeżeli widzimy, że szczotki, koła czy inne elementy działają sprawnie, a producent zaleca ich wymianę np. po trzech miesiącach. Inaczej sytuacja wygląda w przypadku filtrów, które warto wymieniać regularnie. Sprawny filtr to czystsze powietrze w domu i lepsza praca silnika odkurzacza. Standardowo jest to koszt podobny z zakupem opakowania worków do standardowego odkurzacza, czyli kilkanaście złotych.
Czy zwierzęta w domu wykluczają odkurzacz bezprzewodowy?
Nie ma prostej odpowiedzi na to pytanie. Są dwie podstawowe obawy właścicieli zwierząt. Czy zwierzę zaakceptuje urządzenie oraz najgorsze, wizja nieczystości rozsmarowanych po całym mieszkaniu… Na pierwsze pytanie odpowiedź jest prosta, a jak nasz pupil reaguje na zwykły odkurzacz? Jeżeli nie najlepiej to można uruchamiać odkurzać bezprzewodowy w zamkniętym pokoju lub np. podczas spaceru. Jeżeli obawiamy się kupy lub innych nieczystości rozsmarowanych po całym mieszkaniu, to możemy zastosować wyżej wymienione rozwiązania lub uruchamiać odkurzacz bezprzewodowy gdy jesteśmy w domu np. podczas kąpieli, w kuchni po przygotowaniu posiłku itp. Warto zaznaczyć, że odkurzacze bezprzewodowe są stosunkowo ciche.
Czy mając robota mogę wyrzucić stary odkurzacz?
Pomimo dużej sprawności, udoskonalanym algorytmom i technologii robot sprzątający nie odkurzy wszystkich miejsc w domu. Dlatego nasz stary odkurzacz będzie nam jeszcze potrzeby ale zdecydowanie rzadziej będziemy po niego sięgali i krócej korzystali. Spodziewam się, że w niedalekiej przyszłości wraz z robotem sprzątającym otrzymamy w komplecie podręczny odkurzacz. Wtedy już bez problemu będziemy mogli pozbyć się naszego starego, dużego odkurzacza
Koszty użytkowania odkurzacza bezprzewodowego
Wiele osób obawia się, że odkurzacz bezprzewodowy pracując codziennie będzie zużywał dużo więcej energii elektrycznej niż uruchamiany raz w tygodniu standardowy odkurzacz. Okazuje się, że koszty prądu nowego odkurzacza bezprzewodowego są dwa razy niższe niż nowego odkurzacza przewodowego. Poniżej porównuję koszty jednego i drugiego.
Koszt zakupu prądu elektrycznego to od 50 do 60 groszy za 1 kWh w gospodarstwie domowym. Załóżmy, że średnio będzie to 55 groszy za 1 kWh.
Odkurzacz bezprzewodowy posiada silnik o znacznie mniejszej mocy niż standardowy – od 50 Watów do 100 Watów. Czyli powiedzmy średnio będzie to 75 Watów.
Nowy odkurzacz standardowy obecnie nie może mieć większej mocy niż 900 Watów – od 1 września 2017 roku. Sytuacja podobna do tej z żarówkami. Przyjmijmy, że średnio będzie to 900 Watów – zakładam, że w mieszkaniu możemy mieć jeszcze stary odkurzacz z mocą 1,6 kW lub nawet większą.
Koszty roczne odkurzacz bezprzewodowy – około 25 złotych
Zakładam sprzątanie po 1,5 godziny przez 365 dni.
czyli 365 dni * 1,5 godziny * 75 Watów * 55 groszy (za 1000 Watów) = 22,59 zł do tego należy dodać koszt podtrzymania stacji dokującej, które przy około 0,5 W wyniesie ponad 2 złote.
Koszty roczne odkurzacz przewodowy – około 52 złotych
Zakładam sprzątanie raz w tygodniu przez 2 godziny
czyli 52 tygodnie * 2 godziny * 900 Watów * 55 groszy = 51,5 zł w przypadku odkurzacza 1,6 kW będzie to aż 91,52 zł
Roczne koszty materiałów eksploatacyjnych są porównywalne dla odkurzacza bezprzewodowego i przewodowego.
Czy warto kupić odkurzacz bezprzewodowy – podsumowanie
Z ekonomicznego punktu widzenia kupienie bezprzewodowego odkurzacza, pomimo jego niższych kosztów eksploatacji, nie ma racjonalnego uzasadnienia. Koszt zakupu bezprzewodowego odkurzacza, jest dużo wyższy od przewodowej wersji i różnica w cenie zakupu zwróci się po ponad 10 lat. Jeżeli jednak cenimy sobie swój czas i chcemy mieć go więcej dla siebie warto rozważyć zakupienie bezprzewodowego odkurzacza – naszego domowego robota sprzątającego. Najtańsze modele pozwalają tylko na ręczne uruchamianie odkurzacza i jego czujniki oraz algorytmy sprzątające nie są zaawansowane. Dla nas oznacza to większe zaangażowanie i niższą satysfakcję z efektów. Takie modele można kupić już od około 300 złotych i jest to cena zbliżona do tradycyjnych odkurzaczy.
W przypadku wersji odkurzaczy automatycznych z możliwością planowania harmonogramu pracy ich cena rozpoczynają się od około 700 złotych do nawet ponad 4 000 złotych. Decydując się na robota sprzątającego warto wybrać jeden z modeli pozwalających na planowanie czasu pracy. Wybierając już konkretny model najlepiej dostosować go do specyfiki mieszkania. Jeżeli mamy dużo dywanów, progów lub wykładziny powinien to być odkurzacz, który dobrze pokonuje przeszkody i sprząta dywany. Przy czym na dywanach i wykładzinach szybciej wyczerpuje się bateria i trzeba to uwzględnić przy zakupie. Jeżeli mamy dużo rozproszonych mebli, stoły i krzesła, to robot będzie potrzebował więcej czasu na poradzenie sobie z nawigacją między nimi. W takim przypadku idealny będzie odkurzacz z systemem vSLAM. Wybierzmy go również jeżeli chcemy uruchamiać odkurzacz gdy jesteśmy w domu. Ta technologia sprawia, że znacznie skraca się czas pracy i hałas, w którym będziemy musieli przebywać.